طراحی پلان

طراحی پلان ساختمان به چه معناست؟
طراحی پلان به مجموعه ای از طراحی هایی که برای نشان دادن بخش های مختلف ساختمان انجام می گیرد پلان گفته می شود. پلان ها دو بعدی هستند و روی کاغذ پیاده سازی می شوند، حال این پیاده سازی می تواند به صورت طراحی دستی باشد و یا این که چاپ شود. نقشه یا پلانی که معمار طراحی می کند در واقع تمامی محتویاتی که در ساختمان نیاز است را نشان می دهد، مواردی که در پلان موجود است در واقع نیازهایی است که کارفرما دارد. از جمله اطلاعاتی که در یک پلان باید کشیده شود می توان به موقعیت مکانی سازه، طرح ساختمان، داده های فنی و مواردی این چنینی که برای اجرای ساختمان نیاز است.
طراحی پلان ساختمان به چند دسته تقسیم می شود؟
همانطور که می دانید پلان های ساختمان ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها به منظور خاصی احداث می شود، در نیتجه پلانی که برای آن ها طراحی می شود نیز با دیگری می تواند تفاوت داشته باشد. از جمله این پلان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    طراحی پلان ساختمان اداری و پلان تجاری :
طراحی پلان تجاری و اداری تنها برای خدمت رسانی به عموم مردم است، پس بنا به نوع خدمت باید زیربنا و ابعاد هر یک از فضاها مشخص شود. در هر پلان تجاری و اداری تعدادی مغازه و اتاق ها می تواند با دیگری تفاوت داشته باشد، اما به طور کلی در پلان اداری مواردی مثل اتاق رئیس، اتاق کارمندان، سالن جلسات، دبیرخانه، آبدارخانه، نمازخانه، حسابداری، انبار و سرویس‌های بهداشتی می تواند طراحی شود.
•    طراحی پلان ساختمان ویلایی:
ساختمان های ویلایی معمولا تک واحدی هستند و با تعداد دو طبقه ساخته می شوند. ویژگی پلان های ویلایی این است که به چهار جهت دید داشته باشند، پس علاوه بر فضاهای داخلی باید به فضای بیرون نیز توجه داشت، اینکه نمای بیرونی چگونه طراحی می شود برای پلان ویلایی بسیار اهمیت دارد.
•    طراحی پلان ساختمان مسکونی چند طبقه و پلان مجتمع:
از آن جایی که این نوع ساختمان ها در چند طبقه ساخته می شوند در نتیجه هنگام طراحی پلان باید بیش از 2 پلان طراحی شود، به نحوی که هر طبقه دارای یک پلان جداگانه است. پلان های مسکونی چند طبقه به دو دسته تقسیم می شوند که بدین شرح است:
•    طراحی پلان مسکونی تک واحدی:
در طبقاتی که تک واحدی هستند برای هر طبقه تنها یک پلان طراحی می شود.
•    چند واحدی:
برخلاف پلان تک واحدی که برای هر طبقه تنها یک واحد مسکونی طراحی می شد، در پلان های چند واحد دو یا بیش از دو واحد طراحی می شود. تعداد پلان به متراژ زمین و کارفرما بستگی دارد.
چه پلان به صورت تک واحدی باشد و چه به صورت چند واحدی، مواردی مثل پارکینگ، انباری، آسانسور و… باید طراحی شود.
در طراحی پلان ساختمان باید چه عناصری ذکر شود؟
زمانی که یک مهندس معمار می خواهد پلان یک ساختمان را طراحی کند باید عناصری را در پلان ذکر کند از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:
•    مهندس باید حتما به نوع کاربری که قرار است طراحی شود اشاره کند. به طور مثال واحد تجاری و مسکونی با هم تفاوت دارند، پس ذکر نوع کاربری الزامی است.
•    تعداد واحد نیز باید به صورت دقیق نام برده شود.
•    علاوه بر تعداد واحد، مهندس موظف است تا تعداد طبقات را نیز مشخص کند.
•    موقعیتی که زمین در آن قرار گرفته است به اندازه ی سایر موارد مهم است.
•    از دیگر مواردی که ذکر آن در طراحی پلان اجباری می باشد، متراژ زمین به لحاظ طولی، عرضی و مساحت آن است.
•    تمامی عناصری که در ساختمان طراحی می شود مثل تعداد اتاق خواب، تعداد سرویس بهداشتی، پارکینگ و… باید به طور دقیق مشخص شود.
•    شرایط اقلیمی بستر طرح، جهت ساختمان، شیب زمین، نوع کاربری و ارتفاع ساختمان های مجاور ، محدودیت های موجود در دسترسی ها و گذر نیز در طراحی باید در نظر گرفته شود.
برای طراحی پلان ساختمان باید چه مراحلی را طی کرد؟
هر کاری برای اینکه به نتیجه ی دلخواه و نهایی برسد باید به صورت مرحله به مرحله انجام شود، برای طراحی پلان ساختمان نیز باید همین روال باشد. مراحلی که باید برای طراحی پلان طی شود شامل موارد فوق می باشد:
•    مشخص کردن محل قرار گیری پله و آسانسور:
برای این که بتوان جانمایی پله و آسانسور را مشخص کرد لازم است که مساحت زمین، واحدهای ساختمان و تعداد پارکینگ در نظر گرفته شود، سپس بر اساس آن برای مدل پله و چند طرفه بودن آن و همچنین محل قرار گیری آسانسور تصمیم گرفت.
•    جداسازی مکان های مختلف ساختمان:
منظور از این عنوان تفکیک فضاهای عمومی و خصوصی ساختمان است که به لکه گذاری ساختمان نیز معروف می باشد. به طور مثال در صورتی که جانمایی آسانسور و پله در وسط قرار داده شود می توان یک سمت را به قسمت عمومی و قسمت دیگر را به بخش خصوصی اختصاص داد.
•    مشخص کردن ورودی های ساختمان و آشپزخانه:
کیفیت طراحی پلان را می توان از طراحی ورودی ها و آشپزخانه تشخیص داد، آشپزخانه باید در نقطه ای از خانه طراحی شود که به نور و تهویه ی مناسب دسترسی داشته باشد.
•    مشخص کردن اتاق خواب ها و سرویس بهداشتی:
بر اساس متراژ زمین و درخواست کارفرما می توان برای طراحی اتاق خواب و سرویس های بهداشتی اقدام کرد. مهم ترین موضوع برای طراحی اتاق خواب این است که درب اتاق ها به راحتی از سایر نقاط منزل دیده نشوند.
•    ستون گذاری بر اساس شکل پلان طبقات:
برای ستون گذاری باید به محل قرار گیری ماشین ها دقت کرد و به نحوی آن ها را قرار داد که مانع عبور و مرور نشود.
•    ایجاد و اصلاح تغییرات مورد نیاز برای طراحی داخلی:
در این مرحله دیگر طراحی پلان تکمیل شده است و در نهایت می توان طراحی داخلی را آغاز کرد، در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد باید آن ها را رفع کرد.
•    طراحی مبلمان برای پلان مورد نظر:
مبله کردن پلان برای این است که بهتر فضا را درک کرد، و در صورت ایراد آن را برطرف کرد. در این قسمت از طراحی می توان هر وسیله ای را قرار داد.


چاپ