بلاگ

معماری منظر

معماری منظر:
معماری منظر به شاخه ای از معماری گفته می شود که به منظور فراهم نمودن آسایش و راحتی برای انسان به سازماندهی زمین و ساختمان می پردازد. این نوع معماری از دیدگاه های متفاوت به محیط بیرون می نگرد؛ از جمله دیدگاه هنر و زیبایی، دیدگاه طبیعت و دیدگاه رابطه محیط با زندگی انسان.
در معماری منظر هدف اصلی درک زیبایی ها و جاذبه های محیط زیست و بررسی تفاوت ها و قابلیت های آن است تا به واسطه آن نگرش و طرحی نو رقم زده و راهکارهای تجدید محیط زیست و بهینه سازی آن را جستجو نماید. با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بررسی این نوع معماری و ویژگی های منحصربفرد آن می پردازیم. با ما همراه باشید.
معماری منظر چیست؟
معماری منظر نوعی تخصص است که رشته هایی نظیر علوم اجتماعی، هنر، علوم مهندسی، فلسفه، ریاضی و … را در بر می گیرد. یک معمار منظر بر روی تمام ساختارهای بیرونی چه کوچک و چه بزرگ، چه شهری و چه روستایی با انواع مصالح به کار رفته و با توجه به مسائل مربوط به آب شناسی و محیط زیست مشغول به فعالیت است.
در واقع معماری منظر طراحی، برنامه ریزی، تحلیل و بررسی، نگهداری و ترمیم زمین را در بر می گیرد. این معماری فرآیندی آگاهانه برای ایجاد یکسری تغییرات فیزیکی در محیط است که طراحی محیط و مکان های مختلف را شامل می شود.
معماری منظر سعی می کند با توجه به سلامت و آسایش انسان، کیفیت زندگی وی را بالا برده و تنش های وی را کاهش دهد. در خصوص این معماری می توان گفت دو مفهوم پایداری و مکان مورد توجه قرار می گیرند. پایداری به میزان مقاومت و توانایی محیط برای ادامه حیات و مکان به فضایی برای خلق تصاویر ذهنی و به ذهن سپردن آنها برای مدت طولانی اشاره دارد.

ویژگی های معماری منظر
پژوهشگرانی که در حوزه معماری منظر فعالیت دارند درصدد یافتن الگوهای منطقی و اصولی برای درک طبیعت هستند، زیرا این حوزه از جمله حرفه های طراحی و معماری است که می توان تنوع بالایی در آن اعمال نمود.
در این نوع معماری به طراحی بر المان های فضای باز و ایجاد تعادل بین المان های نرم و سخت در محیط های داخلی و خارجی تاکید شده است. در حال حاضر بیشتر پروژه های طراحی فضاهای شهری، پارک ها و مکان های تفریحی با طراحی شهری در ارتباط هستند و تنها بخش جزئی مربوط به مناطق مسکونی می باشد.
معماری یا طراحی منظر به طراحی سطوحی از زمین نظیر حیاط، باغ، خانه باغ و … گفته می شود که با توجه به وضعیت آب و هوایی و اقلیمی با گیاهان مختلف پوشش داده شده اند. این طراحی نه تنها آرامش روحی و روانی برای انسان به ارمغان می آورد بلکه هوای محیط را پاکسازی نموده و پاسخگوی نیازهای انسان می باشد
روف گاردن یا بام سبز یکی از جنبه های معماری منظر می باشد که امروزه جایگاه ویژه ای در بین سازندگان پیدا کرده است. بام سبز نمایی سرزنده و سبز به بام ساختمان ها می بخشد و فضایی مطلوب و قابل توجه برای ساکنین فراهم می نماید.
در کل می توان گفت معماری منظر تلفیقی از رشته های مهندسی عمران و مهندسی شهرسازی است و هدف آن محوطه سازی و خلق فضاهای بهینه در محیط باز می باشد. استفاده از این نوع معماری در فضاسازی حسی سرشار از آرامش برای انسان به وجود می آورد و رابطه او را با طبیعت تقویت می بخشد.
این معماری از علوم مختلف و فناوری های نوین مهندسی بهره می برد تا محیط پیرامون را سازماندهی نماید و رفاه انسانی را به ارمغان بیاورد. مدیریت جلوه های بصری و ارتقاء کیفیت محیط های باز طبق برنامه ریزی های اصولی و استفاده از راهکارهای کارگشا جزء اهداف اصلی طراحی منظر در نظر گرفته می شوند.
سوالات متداول
معماری منظر با توجه به چه دیدگاه هایی انجام می شود؟
دیدگاه هنر و زیبایی، دیدگاه طبیعت و دیدگاه رابطه محیط با زندگی انسان
وظیفه معمار منظر چیست؟
یک معمار منظر تنها وظیفه ایجاد بستری مناسب برای نمایش گل و گیاه را ندارد، بلکه باید موارد مهم دیگری را نظیر نیازهای انسان و زیبایی های طبیعی را نیز در نظر بگیرد
حوزه های فعالیت معمار منظر کدام اند؟
بررسی و ارزیابی محیط و طراحی برای مدیریت آن، محافظت از فضاها و باغ های تاریخی و کهن، طراحی فضاهای مختلف موجود در سطح شهر نظیر پیاده رو ها، میدان ها و …، طراحی شهرک های تجاری و صنعتی و محوطه های مسکونی، طراحی فضای پیرامون خیابان ها و زیرساخت های عمومی، برنامه ریزی در جهت توسعه های نوین، طراحی محوطه انواع پارک های تفریحی، عمومی، ورزشی و …، برنامه ریزی برای ساخت پل ها، تونل ها و بزرگراه ها، بازسازی شهری، طراحی محیط های تاریخی، طبیعی و توریستی، محوطه سازی مدرسه ها، بیمارستان ها و سایر مکان های عمومی، طراحی فضای اطراف راه ها
هدف معماری منظر چیست؟
در معماری منظر هدف اصلی درک زیبایی ها و جاذبه های محیط زیست و بررسی تفاوت ها و قابلیت های آن است تا به واسطه آن نگرش و طرحی نو رقم زده و راهکارهای تجدید محیط زیست و بهینه سازی آن را جستجو نماید.

اصول معماری سبز
اصل اول: اصل حفاظت از انرژی
 هر ساختمان باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که نیاز آن به سوخت فسیلی به حداقل ممکن برسد. امروزه بحث تامین انرژی های پاک و تجدید پذیر و نیز الگوهای استفاده از آن در معماری  منظر، یکی از چالش های معماری سبز است.
اصل دوم : کار با اقلیم
ساختمان ها باید به گونه ای طراحی شوند که قادر به استفاده از اقلیم و منابع انرژی محلی باشند. شکل و نحوه استقرار ساختمان و محل قرار گیری فضاهای داخلی آن می توانند به گونه ای باشد که موجب ارتقاء سطح آسایش درون ساختمان گردد و در عین حال از طریق عایق بندی صحیح سازه، موجبات کاهش مصرف سوخت فسیلی پدید آید.
 اصل سوم: کاهش استفاده از منابع جدید
هر ساختمان باید به گونه ای طراحی شود که استفاده از منابع جدید را به حداقل برساند و در پایان عمر مفید خود، منبعی برای ایجاد سازه های دیگر بوجود بیاورد .
اصل چهارم : احترام به کاربران:
 معماری سبز به تمامی افرادی که از ساختمان استفاده می کنند احترام می گذارد. هدف آن آسایش کاربران است. معماری سبز باید در راستای افزایش رضایتمندی محیطی باشد.
اصل پنجم:احترام به سایت
 این اصل به تعامل بین سایت پروژه و معماری می پردازد. در معماری سبز باید کلیه پتانسیل های سایت شناخته شده و در راستای بهبود پروژه وارد طراحی شود.
اصل ششم: کل گرایی
 یک معماری سبز باید بیش از یک ساختمان منفرد بوده و قطعه همسایگی خود را شامل شود و باید شامل یک شکل پایدار از محیط شهری باشد.

طراحی سازه

طراحی سازه
طراحی انواع سازه شامل برآورد، تخمین و مشخص نمودن ضروریات یک ساختمان می باشد که بر روی طراحی سازه بنا تأثیر گذار است و مهم است که حتماً قبل از پی ریزی و شروع کار ساختمانی تمام فرایند پروژه، بر روی کاغذ پیاده سازی شود و ساختار اصلی سازه ساختمان را با تمام احتمالات، پیش بینی مشکلات ، برآورد هزینه های اجرایی، زیبایی شناختی در اجرای پروژه های ساختمانی، پیگیری مجوزها و أخذ استانداردهای ساختمانی، هزینه های حقوقی مهندسان و کارگران و ... باید به صورت برنامه ریزی شده در طراحی اولیه سازه تخمین زده شود تا به نتایج دلخواه دست یابند.
مرحلۀ طراحی
در این مرحله از فرایند ساخت و ساز، نیاز است که طرح اصلی و برنامه ریزی شده ای از نقشه کشی فیزیکی ساختمان را بر روی کاغذ طراحی نموده و با استفاده از نرم افزارهای نقشه کشی، نمای کلی طراحی سازه ساختمانی را پیاده سازی نمائید.
مرحلۀ ساخت و ساز بنا
آخرین مرحله در اجرای طراحی سازه، ساخت و ساز کامل بنا می باشد و با توجه به نقشه های طراحی سازه، شروع به پیاده سازی تک تک مراحل نمود و با بکارگیری از برزوترین تجهیزات و ماشین آلات مرتبط و همچنین نیروی کار پشتکار و با تجربه، در مدت زمان برآورد شده به پایان رساند. در این مرحله از طراحی و برنامه ریزی سازه، تحلیل و بررسی تمام زوایای اجرای کار و پیاده سازی تمام مراحل بر عهده مهندسین ناظر کیفی می باشد که تمام فرایند بدون نقصان اجرا شود.
هزینه طراحی سازه های فلزی و بتنی
برآورد هزینه های طراحی سازه بتنی با فلزی به عناصر مختلفی بستگی دارد و نمی توان گفت که حتماً طراحی سازه بتنی بیشتر از فلزی است و بالعکس. تخمین هزینه های سازه های بتنی به عواملی چون نوع مصالح ساختمانی، طرح سازه مورد نظر، مدت زمان اجرای اسکلت بندی ساختمان، مقدار فولادی که در طراحی سازه بتنی به کار می رود، پیاده سازی سازه های بتنی بر اساس آیین نامه های اجرایی، حجم میلگردهای به کار رفته و ... بستگی دارد.
مدت زمان طولانی اجرای پروژه طراحی سازه های بتنی تأثیر زیادی بر برآورد هزینه دارد که در این مدت زمان نیاز است که پرسنل حقوق دریافت کنند و ماشین آلات و دستگاه ها به کار خود ادامه می دهند که این هزینه مازادی را نسبت به طراحی سازه های فلزی ایجاد می کند.
انواع فاز های صفر، یک و دو در طراحی سازه
فاز صفر طراحی سازه :
شامل مطالعات معماری می‌باشد. در این فاز شناخت نسبت به اقلیم منطقه، شرایط معماری منطقه، ضوابط و قوانین، چارچوب‌ها و استانداردها و… مدنظر می‌باشد و پروژه از نظر توجیه فنی و اقتصادی و همچنین توجیه اجتماعی معماری مورد بررسی قرار می گیرد. اطلاعات و شناخت موردنظر در فاز صفر معماری در بسیاری از موارد از طریق مذاکرات با کارفرما و آگاه شدن از نیازهای مورد نظرش به دست می‌آید.
فاز یک طراحی سازه :
پس از نهایی شدن طرح در فاز صفر، نقشه‌ های ساختمان را به طور دقیق با مقیاس مناسب ترسیم می‌کنند. این نقشه‌ها ویژگی‌های معماری ساختمان از قبیل نحوه‌ی استقرار، روابط فضاها و مشخصات نماهای ساختمان را نشان می‌دهد و مبنای ارزیابی و تصمیم‌گیری کارفرمایان و استفاده‌کنندگان و سرمایه‌گذاران هستند.
برای تفهیم طرح به دیگران، ترسیم، ارائه دقیق و زیبای طرح و حتی ساخت ماکت، اهمیت به سزایی دارد.
به‌ طور کلی نقشه‌ های فاز یک در ساختمان شامل “نقشه موقعیت ساختمان“، “نقشه پلان طبقات“، “نقشه برش ساختمان” و “نقشه نماهای ساختمان” می‌باشد.
فاز دو طراحی سازه :
برای اجرای هر ساختمان با بهره گرفتن از نقشه‌ های فاز یک، نقشه‌ های اجرایی (فاز دو) آن را تهیه می‌نمایند. این نقشه‌ها شامل مواردی از جمله نوع فونداسیون‌ها، ابعاد ستون‌ها، مسیر لوله‌ها، جنس دیوارها، جنس و جزئیات در و پنجره‌ها، مصالح کف سازی، محل استقرار لامپ‌ها و … می‌باشد.
انواع نقشه در فاز دو طراحی سازه:
نقشه‌های معماری: توسط مهندس معمار طراحی می‌شود که مشخصات کامل مصالح و جزئیات اجرایی قسمت‌های مختلف ساختمان را تعیین می‌کند .
نقشه‌های سازه: که توسط مهندس محاسب طراحی می‌شود و به معرفی مشخصات فونداسیون‌ها، ستون‌ها، تیرها و پوشش سقف‌ها می‌پردازد.
نقشه‌های تأسیسات مکانیکی: که توسط مهندس مکانیک طراحی می‌شود و به معرفی سیستم آب‌رسانی، دفع فاضلاب، نحوه‌ی گرمایش و سرمایش می‌پردازد .
نقشه‌های تأسیسات الکتریکی: که توسط مهندس برق طراحی می‌شود و به معرفی سیستم روشنایی، کلید و پریز و تلفن ساختمان می‌پردازد .

مراحل نقشه‌کشی سازه بتنی و فولادی به طور کلی نقشه های ساختمانی را می توان به 3 دسته تقسیم نمود.
1. نقشه های معماری
2. نقشه های سازه ای(محاسباتی)
3. نقشه های تاسیساتی
نقشه های معماری: از جمله ی مهم ترین نقشه های معماری می توان به پلان(plan) اشاره نمود. در نقشه ی پلان دید شخص از بالا به ساختمان به نمایش گذاشته می شود و یک برش افقی فرضی که در دو سوم ارتفاع از کف طبقه لحاظ می شود وضعیت طبقه را برای بیننده نمایان می کند. در پلان اتاق ها و ابعادشان، محل در و پنجره ها، راه پله و آسانسور به نمایش گذاشته می شود. در اکثر ساختمان های چند طبقه پلان تیپ(Typical plan) تهیه می شود و این بدان معنی است که چند طبقه دارای پلان یکسانی هستند. از دیگر پلان های معماری می توان به مقطع(section)و نما(elevation) اشاره نمود.
  نقشه ی مقطع به صورت برش فرضی عمودی ساختمان و دید از روبه رو است که برای بخش های حساس داخلی هم چون راه پله، رامپ، حمام، دستشویی و آشپزخانه ترسیم می شود.
 
نقشه های سازه ای(محاسباتی): پس از این که پلان معماری در فاز 1 ترسیم شد، در فاز 2 می بایست پلان سازه تهیه شود. پلان سازه در واقع جزئیات ساخت و نحوه ی اجرای سازه را به مهندسان نشان می دهد و نظارت های ساخت نیز بر اساس آن صورت می پذیرد. از جمله ی مهم ترین نقشه های سازه ای می توان به نقشه های اسکلت ساختمان، پی و ستون ها، دیوارهای برشی و باربر، و نقشه های تیرریزی سقف اشاره نمود.
 
نقشه های تاسیساتی: این نقشه ها خود شامل دو نوع نقشه ی تاسیسات مکانیکی و نقشه ی تاسیسات برقی می شود.
در نقشه های تاسیسات مکانیکی کلیه ی نقشه های هدایت آب و فاضلاب و تهویه رسم می شود و شامل موارد زیر می شود:
 
لوله کشی آب سرد و گرم بهداشتی
لوله کشی سیستم شوفاژ و تهویه مطبوع
شبکه آب باران و فاضلاب
کانال های تهویه یا کولر
لوله کشی موتور خانه

در نقشه های تاسیسات برقی نیز مسیر و مشخصات کلیه سیم کشی ها از جمله برق ، تلفن و آنتن به نمایش گذاشته می شود.
•    طراحی سازه بر اساس طرح معماری
•    آکس‌بندی اجرایی و نمایش صحیح ستون‌های سازه در پلان معماری
•    مراحل گودبرداری و اجرای فونداسیون ساختمان
•    بررسی انواع خاک و گودبرداری تا رسیدن به خاک بکر برای اجرای فونداسیون
•    نمایش درز انقطاع در پلان فونداسیون
•    نحوه اجرا و ترسیم بتن مگر در فونداسیون
•    نحوه اجرا و ترسیم آرماتور ریشه ستون در سازه بتنی
•    نحوه صحیح ترسیم نقشه آرماتورگذاری شبکه تحتانی و شبکه فوقانی فونداسیون
•    نحوه صحیح ترسیم آرماتورهای تقویتی فونداسیون
•    نحوه ترسیم مقاطع فونداسیون
•    نحوه اجرا و ترسیم کف‌ستون‌ها (بیس‌پلیت)
•    نحوه ترسیم ستون‌های بتنی و فولادی
•    نحوه ترسیم دیوارهای حائل جهت جلوگیری از رانش خاک
•    نحوه ترسیم نما و مقاطع دیوارهای برشی در نقشه‌های سازه
•    نحوه ترسیم پلان تیرریزی ساختمان بتنی
•    نحوه ترسیم پلان تیرریزی ساختمان فولادی
•    نحوه ترسیم مقاطع تیرهای بتنی و فولادی
•    بررسی و ترسیم دیتیل‌های اجرایی سازه
•    و…


مراحل تهیه نقشه

مراحل کلی تهیه نقشه شهرداری

مراحل کلی تهیه نقشه شهرداری در ادامه شرح داده شده است. ممکن است مراحل ذیل بر اساس زمان و تغییر قوانین تغییراتی داشته باشد. ما سعی میکنیم این برگه را همواره به روز نگهداریم. اما در صورت تمایل بر انجام پروژه و دریافت جدید ترین اطلاعات پیشنهاد میکنیم با ما در تماس باشید.

تشکیل پرونده

جهت احداث بنا ، ابتدا نیاز به تشکیل پرونده در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهرمیباشد.در این مرحله اولین گام، گرفتن دستور نقشه از شهرداری است. در دستور نقشه شهرداری مشخصات و ابعاد ملک مطابق با طرح تفصیلی جامع شهر و آخرین مصوبات شهرسازی توسط سازمان ها و ادارات مربوطه برای احداث بنا تعیین می شود.

دستور نقشه چیست؟

دستور نقشه نوعی ابلاغ رسمی شهرداری به مالک است که مالک می تواند بر مبنای آن نقشه ساختمانی بر اساس ضوابط و آئین نامه های شهرداری و طرح تفصیلی از طراح صاحب صلاحیت درخواست طراحی را نماید که در قالب یک یا دو برگ حاوی اطلاعات زیر به مالک توسط دفاتر خدمات الکترونیک شهر شهرداری تحویل می گردد.دستور نقشه بنا بر درخواست کتبی مالک و یا وکیل قانونی وی پس از طی گردش اداری و تائید بخش صدور پروانه شهرداری منطقه صادر می گردد و فقط به مالک و یا وکیل قانونی وی ارائه میگردد.

در دستور نقشه اطلاعات زیر درج می شود:
شماره پرونده کامپیوتری شهرداری
مشخصات پلاک ثبتی، بلوک و کد شناسائی ملک
نوع بافت: بافت فرسوده، بافت ناپایدار
مشخصات مالک، مشخصات متقاضی
ابعاد سندی ملک، ابعاد موجود ملک، ابعاد باقیمانده ملک پس از اصلاح، ابعاد گذر
مساحت طبق سند، مساحت طبق وضع موجود، مساحت پس از اصلاح، کاربری ملک در طرح تفصیلی، تجاوز به گذر، تجاوز به املاک مجاور
توضیحات برو کف
توضیحات پهنه بندی در طرح تفصیلی شامل:نوع پهنه ، در صد پوشش، حداکثر تراکم مجاز، تعداد طبقات مجاز ، محل احداث بنا، حداکثر پیشروی، سطح اشغال
جانمایی ملک(مطابق با سامانه طرح تفضیلی)
توضیحات دستور نقشه

مدارک لازم جهت اخذ دستور نقشه چیست؟

اصل و تصویر سند مالکیت
اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی مالک و یا مالکین
در صورتی که مالک شخص حقوقی باشد ، ارائه معرفی نامه رسمی با تعیین حدود اختیارات نماینده ، اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت الزامی است.
در صورت مراجعه وکیل ، اصل و تصویر وکالت نامه ، شناسنامه و کارت ملّی وکیل الزامی است.
(منظور از وکیل، شخصی است که به نمایندگی مالک اقدام می نماید مثل سازنده و یا اشخاصی که خدمات اداری انجام می دهند)
اصل و تصویر فیش نوسازی سال جاری ملک
در صورت فوت مالک (اصل و تصویر گواهی انحصار وراثت همراه با شناسنامه و کارت ملی وراث)
نقشه ۲۰۰۰/۱ وضع موجود که محل دقیق ملک توسط مالک یا وکیل قانونی ایشان بر روی آن مشخص شده است.

جهت درخواست های صدور پروانه حضور کلیه مالکین و یا وکیل قانونی ایشان الزامی است.

گردش کار چاپ دستور نقشه چیست؟

تشکیل پرونده: کارشناس تشکیل پرونده شهرداری موظف است پس از اخذ مدارک ، تایید صحت مدارک و تطبیق آنها ، درخواست متقاضی را در سیستم ثبت نموده و رسید آن را که شامل شماره پرونده ، تاریخ ثبت ، نام مأمور بازدید و زمان بازدید می باشد ، تحویل متقاضی نماید.
بازدید: مأمور بازدید شهرداری موظف است در زمان اعلامی از ملک مورد درخواست بازدید و گزارش خود را در سیستم ثبت نماید.

برای دریافت دستور نقشه به کجا باید مراجعه شود ؟

به واحد شهرسازی شهرداری مناطق شهری برای دریافت دستور نقشه می بایست مراجعه گردد.

چگونه از روی دستور نقشه طراحی انجام می شود؟

ابتدا ابعاد زمین را بر اساس ابعاد پس از اصلاحی مندرج در دستور نقشه ترسیم می کنیم .
سپس درز انقطاع را بر اساس فرمول مربوط به آن ترسیم می کنیم .(۲۰۰/۱ ارتفاع از روی شالوده )
نوع اسکلت را مشخص می کنیم .
محل راه پله و آسانسور تعیین شود .
محل پارکینگ ماشین ها مشخص شود .
پلانها ، نماها و برش های ساختمان ترسیم می شود.

طراحی نقشه برق و مکانیک

طراحی نقشه برق و مکانیک
طراحی نقشه برق
در طراحی نقشه برق باید به ظرفیت فیوز ها توجه داشت، محل قرار گیری فیوز ها در ساختمان ها متفاوت یک شخص با تجربه و حرفه ای باید فیوز ها را در جایی قرار دهد که مطابق با استاندارد های آن باشد، فردی که متخصص باشد می داند که هر یک از وسیله های برقی را در کجا قرار می دهد و در ذهن خودش سیم کشی ساختمان را انجام می دهد.
نقشه های تاسیسات الکتریکی
در این نوع نقشه ها این نقشه ها شامل موارد زیر می باشد:
•    سیستم روشنایی
•    سیستم اعلام حریق
•    سیستم دوربین مداربسته
•    نقشه کلید و پریز
•    سیستم دیاگرام ها
•    آنتن
•    سیستم آسانسور
•    سیستم تلفن
•    هم بندی ارت در فوندانسیون
•    سیستم پریز ها
•    سیستم تابلو ها (مانند کنتور ها(
طراحی نقشه مکانیک
نقشه مکانیک به منظور سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها طراحی می شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود و فضای با آرامشی را برای شما به وجود بیاورد.
طراحی نقشه مکانیکی
نقشه های مکانیکی شامل موارد زیر است:
•    تعیین سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها
•    تعیین لوله های گاز
•    تعیین محل لوله های گاز
•    دیاگران قائم سیستم آبرسانی و طراحی آن
•    دیاگرام قائم سیستم سرمایشی و گرمایشی و طراحی آن مانند شوفاژ، شومینه، پکیج، کوندانسور
•    دیاگرام قائم سیستم دفع فاضلاب و ظراحی آن
اطلاعاتی که باید در نقشه های تاسیسات برقی داشته باشد
•    نام کارفرما
•    عنوان پروژه
•    آدرس ملک
•    زیر بنا
•    پلاک ثبتی
•    مقیاس
•    تاریخ طراحی تاسیسات الکتریکی
•    اسم دفتر مهندسی
•    نام طراح نقشه
•    نام و تایید ناظر
•    نام وتایید سازمان نظام مهندسی
•    شماره نقشه ها  

انواع طراحی نقشه برق و مکانیک
طراحی نقشه برق و مکانیک در واقع نوعی طراحی فنی ساختمان هست که جهت تامین سیم کشی و روشنایی ساختمان ها استفاده می شود ،دز این نفشه ها تمامی ارتباط ها بین کلید و پریز ها ، تجهیزات برقی ،سیم کشی برق تاسیسات ،توضیحات فنی و چگونگی نصب آن کاملا مشخص است
استاندار هایی که باید در طراحی نقشه برق و مکانیک رعایت کرد
در طراحی نقشه های برق و مکانیک باید یکسری استاندارد هایی رعایت نمود که در ادامه به آن می پردازیم:
رعایت سطح مقطع سیم ها در سیمکشی
سطح مقطع سیم ها با یک دیگر متفاوت است به طور مثال در سیستم های روشنایی باید سطح مقطع سیم ها 5.1 میلیمتر ، سطح مقطع سیم های اصلی برق 4 میلیمتر و سیم های پریز و کولر آبی باید 5.2 میلیمتر باشد.
انتخاب انشعاب های مناسب
انشعاب ظرفیت کنتور ها باید ظرفیت مناسبی داشته باشد زیرا این امر باعث می شود تا درصورتی که ولتاژ افزایش یافت ولتاژ برق در ساختمان افت کاهش پیدا نکند و وسیله های حفاظتی قطع نشود؛ در ساختمان ها برای افزایش ظریب اطمینان تعداد انشعابات ساختمان را بالا
نکات نقشه پریز برق ساختمان
یکی از بخش های مهم در نقشه های برق تعیین مکان های پریز های ساختمان ها هست،این نقشه باید کاملا طبق اصول طراحی بشه ،معمولا در ساختمان ها از جعبه تقسیم استفاده نمی شود زیرا باعت از بین رفتن نمای ساختمان می شود در صورتی که مجبور به نصب جعبه تقسیم شدید آن را 30 تا 50 متری از سقف نصب کنید.

طراحی پلان

طراحی پلان ساختمان به چه معناست؟
طراحی پلان به مجموعه ای از طراحی هایی که برای نشان دادن بخش های مختلف ساختمان انجام می گیرد پلان گفته می شود. پلان ها دو بعدی هستند و روی کاغذ پیاده سازی می شوند، حال این پیاده سازی می تواند به صورت طراحی دستی باشد و یا این که چاپ شود. نقشه یا پلانی که معمار طراحی می کند در واقع تمامی محتویاتی که در ساختمان نیاز است را نشان می دهد، مواردی که در پلان موجود است در واقع نیازهایی است که کارفرما دارد. از جمله اطلاعاتی که در یک پلان باید کشیده شود می توان به موقعیت مکانی سازه، طرح ساختمان، داده های فنی و مواردی این چنینی که برای اجرای ساختمان نیاز است.
طراحی پلان ساختمان به چند دسته تقسیم می شود؟
همانطور که می دانید پلان های ساختمان ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن ها به منظور خاصی احداث می شود، در نیتجه پلانی که برای آن ها طراحی می شود نیز با دیگری می تواند تفاوت داشته باشد. از جمله این پلان ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
•    طراحی پلان ساختمان اداری و پلان تجاری :
طراحی پلان تجاری و اداری تنها برای خدمت رسانی به عموم مردم است، پس بنا به نوع خدمت باید زیربنا و ابعاد هر یک از فضاها مشخص شود. در هر پلان تجاری و اداری تعدادی مغازه و اتاق ها می تواند با دیگری تفاوت داشته باشد، اما به طور کلی در پلان اداری مواردی مثل اتاق رئیس، اتاق کارمندان، سالن جلسات، دبیرخانه، آبدارخانه، نمازخانه، حسابداری، انبار و سرویس‌های بهداشتی می تواند طراحی شود.
•    طراحی پلان ساختمان ویلایی:
ساختمان های ویلایی معمولا تک واحدی هستند و با تعداد دو طبقه ساخته می شوند. ویژگی پلان های ویلایی این است که به چهار جهت دید داشته باشند، پس علاوه بر فضاهای داخلی باید به فضای بیرون نیز توجه داشت، اینکه نمای بیرونی چگونه طراحی می شود برای پلان ویلایی بسیار اهمیت دارد.
•    طراحی پلان ساختمان مسکونی چند طبقه و پلان مجتمع:
از آن جایی که این نوع ساختمان ها در چند طبقه ساخته می شوند در نتیجه هنگام طراحی پلان باید بیش از 2 پلان طراحی شود، به نحوی که هر طبقه دارای یک پلان جداگانه است. پلان های مسکونی چند طبقه به دو دسته تقسیم می شوند که بدین شرح است:
•    طراحی پلان مسکونی تک واحدی:
در طبقاتی که تک واحدی هستند برای هر طبقه تنها یک پلان طراحی می شود.
•    چند واحدی:
برخلاف پلان تک واحدی که برای هر طبقه تنها یک واحد مسکونی طراحی می شد، در پلان های چند واحد دو یا بیش از دو واحد طراحی می شود. تعداد پلان به متراژ زمین و کارفرما بستگی دارد.
چه پلان به صورت تک واحدی باشد و چه به صورت چند واحدی، مواردی مثل پارکینگ، انباری، آسانسور و… باید طراحی شود.
در طراحی پلان ساختمان باید چه عناصری ذکر شود؟
زمانی که یک مهندس معمار می خواهد پلان یک ساختمان را طراحی کند باید عناصری را در پلان ذکر کند از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:
•    مهندس باید حتما به نوع کاربری که قرار است طراحی شود اشاره کند. به طور مثال واحد تجاری و مسکونی با هم تفاوت دارند، پس ذکر نوع کاربری الزامی است.
•    تعداد واحد نیز باید به صورت دقیق نام برده شود.
•    علاوه بر تعداد واحد، مهندس موظف است تا تعداد طبقات را نیز مشخص کند.
•    موقعیتی که زمین در آن قرار گرفته است به اندازه ی سایر موارد مهم است.
•    از دیگر مواردی که ذکر آن در طراحی پلان اجباری می باشد، متراژ زمین به لحاظ طولی، عرضی و مساحت آن است.
•    تمامی عناصری که در ساختمان طراحی می شود مثل تعداد اتاق خواب، تعداد سرویس بهداشتی، پارکینگ و… باید به طور دقیق مشخص شود.
•    شرایط اقلیمی بستر طرح، جهت ساختمان، شیب زمین، نوع کاربری و ارتفاع ساختمان های مجاور ، محدودیت های موجود در دسترسی ها و گذر نیز در طراحی باید در نظر گرفته شود.
برای طراحی پلان ساختمان باید چه مراحلی را طی کرد؟
هر کاری برای اینکه به نتیجه ی دلخواه و نهایی برسد باید به صورت مرحله به مرحله انجام شود، برای طراحی پلان ساختمان نیز باید همین روال باشد. مراحلی که باید برای طراحی پلان طی شود شامل موارد فوق می باشد:
•    مشخص کردن محل قرار گیری پله و آسانسور:
برای این که بتوان جانمایی پله و آسانسور را مشخص کرد لازم است که مساحت زمین، واحدهای ساختمان و تعداد پارکینگ در نظر گرفته شود، سپس بر اساس آن برای مدل پله و چند طرفه بودن آن و همچنین محل قرار گیری آسانسور تصمیم گرفت.
•    جداسازی مکان های مختلف ساختمان:
منظور از این عنوان تفکیک فضاهای عمومی و خصوصی ساختمان است که به لکه گذاری ساختمان نیز معروف می باشد. به طور مثال در صورتی که جانمایی آسانسور و پله در وسط قرار داده شود می توان یک سمت را به قسمت عمومی و قسمت دیگر را به بخش خصوصی اختصاص داد.
•    مشخص کردن ورودی های ساختمان و آشپزخانه:
کیفیت طراحی پلان را می توان از طراحی ورودی ها و آشپزخانه تشخیص داد، آشپزخانه باید در نقطه ای از خانه طراحی شود که به نور و تهویه ی مناسب دسترسی داشته باشد.
•    مشخص کردن اتاق خواب ها و سرویس بهداشتی:
بر اساس متراژ زمین و درخواست کارفرما می توان برای طراحی اتاق خواب و سرویس های بهداشتی اقدام کرد. مهم ترین موضوع برای طراحی اتاق خواب این است که درب اتاق ها به راحتی از سایر نقاط منزل دیده نشوند.
•    ستون گذاری بر اساس شکل پلان طبقات:
برای ستون گذاری باید به محل قرار گیری ماشین ها دقت کرد و به نحوی آن ها را قرار داد که مانع عبور و مرور نشود.
•    ایجاد و اصلاح تغییرات مورد نیاز برای طراحی داخلی:
در این مرحله دیگر طراحی پلان تکمیل شده است و در نهایت می توان طراحی داخلی را آغاز کرد، در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد باید آن ها را رفع کرد.
•    طراحی مبلمان برای پلان مورد نظر:
مبله کردن پلان برای این است که بهتر فضا را درک کرد، و در صورت ایراد آن را برطرف کرد. در این قسمت از طراحی می توان هر وسیله ای را قرار داد.

بازسازی کلاسیک

بازسازی کلاسیک

در ادامه این بخش از شرکت دکوراسیون داخلی هفت اقلیم داتیس در مورد بازسازی ساختمان کلاسیک اطلاعاتی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار می دهیم. هر ساختمان یا بنایی یک عمری دارد.همانطور که تمامی وسایل اطراف ما عمری دارند ساختمان نیز عمر مفیدی دارد که پس از سپری شدن عمر مفید ساختمان دچار فرسایش شده و نیاز به نوسازی یا بازسازی دارد.

توجه داشته باشید که نوسازی و بازسازی با هم فرق دارند.نوسازی به معنای تخریب کامل بنا وساخت دوباره ان است که البته هزینه زیادی را نیز نسبت به بازسازی در بر خواهد داشت.در بازسازی یک ساختمان امکان دارد نقاط مختلفی مورد بازسازی قرار بگیرند. طراحی نما ،حمام، اشپز خانه، پذیرایی، اتاق ها و حتی راه پله ها و نمای ساختمان همگی از نقاطی دریک ساختمان هستند که بر اثر مرور زمان و عوامل متعددی دچار فرسایش میشوند و نیاز به بازسازی دارند.
بازسازی ساختمان ممکن است به روش های گوناگونی و با سلیقه های مختلفی انجام شود.بازسازی ساختمان از طریق خود مالک ساختمان نیازمند تخصص و تجربه در این زمینه میباشد.بعضی افراد خود نسبت به اشنایی با امر بازسازی ساختمان و تجربه خود اقدام به بازسازی ساختمان میکنند. اما در این بین افرادی نیز وجود دارند که هیچ گونه اشنایی نسبت به بازسازی ساختمان ندارند و می بایست ازافراد با تجربه و متخصص این کار کمک بگیرند.معمولا استفاده از شرکتها و افراد متخصص برای بازسازی ساختمان بیشتر کارساز بوده و نتیجه بهتری نیز در بر داشته است.
روش های متفاوتی نیز برای بازسازی ساختمان وجود دارد.بعضی از مردم ترجیح میدهند به روش مدرن خانه خود را بازسازی کنند و خانه خود را با سبک های مدرن طراحی و همچنین با وسایل مدرن تزیین کنند. اما بعضی دیگر وجود دارند که دنباله رو سبک مدرن نبوده و با حفظ اصالت خود همان سبک کلاسیک را برای بازسازی ساختمان و تزیین خانه خود انتخاب میکنند.در اصل سبک کلاسیک دنباله رو اصالت و فرهنگ گذشته یک کشور است.روش های مختلفی برای بازسازی ساختمان کلاسیک وجود دارند که در ادامه به برخی از انها اشاره میکنیم:کابینت های اشپزخانه یکی از مورادی است که میتواند در بازسازی ساختمان کلاسیک بسیار تاثیرگذار باشد.برای بازسازی این قسمت از خانه کابینت های تمام چوب با رنگ قهوه ای براق و همچنین طراحی های کلاسیک میتواند بهترین گزینه برای انتخاب کابینت اشپزخانه باشد که حس یک اشپز خانه کلاسیک را به فضای خانه منتقل میکند.استفاده از چراغ و لوستر کلاسیک نیز میتواند بسیار تاثیرگذار باشد.
برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب ها میتوانید از رنگ های سفید یا بعضا ابی کمرنگ استفاده کنید.نقش و نگارها و گچبری های اصیل و کلاسیک نیز بسیار تاثیر گذار است.برای پذیرایی منزل خود نیز میتوانید از گچبری هایی با نقش و نگار اصیل، مبلمان های چوبی، پرده های سلطنتی و فرش های سنتی و طرح قدیمی استفاده کنید.البته موارد متعدد زیادی وجود دارند که باعث میشوند تا ساختمان شما کلاسیک به نظر برسد. شرکت بازسازی ساختمان هفت اقلیم داتیس میتوانند به شما در بازسازی ساختمان کلاسیک کمک کنند.