طراحی نمای ساختمان دو طبقه

نمای ساختمان دو طبقه با انواع طراحی جدید و مدرن
امروزه نمای ساختمان همچون معماری داخلی آن بسیار مهم شده است و بسیاری از مردم، مهندسین و معماران به دنبال جدیدترین و شیک ترین طرح ها برای نمای ساختمان ها می باشند. با دیدن نمونه های جدید و متفاوت، ایده گرفته و در طراحی خود از آن ها استفاده می کنند. در این مطلب با طراحی های مدرن و جدید نمای ساختمان ۲ طبقه آشنا می شوید.
طراحی مدرن و خاص نمای ساختمان دو طبقه
امروزه به دلیل افزایش جمعیت و کمبود زمین های خالی در سطح کلان شهرها، ساختمان های دو طبقه کمتر ساخته می شوند. و معمولا ساختمان های کم ارتفاع تر مربوط به ساختمان های سه طبقه و ساختمان های چهار طبقه می باشد. اما گفتنی است که طراحی نمای ساختمان هایی با ارتفاع کم قابلیت انعطاف پذیری بیشتری نسبت به ساختمان های بلندتر دارند. از طرف دیگر نمای ساختمان های دوطبقه ای که قبلا ساخته شده اند نیز قدیمی شده و نیاز به تعمیرات دارند.
مدل های جدید نمای ساختمان دو طبقه با طراحی مدرن
اگر ساختمان نمایی زیبا و جدید داشته باشد به ارزش و بهای آن افزوده می شود. طراحی و اجرای نمای ساختمان ها محدودیت ها و شرایط ویژه ای مثل موقعیت و مکان ساختمان، بافت منطقه، شرایط تعیین شده از طرف شهرداری، مسائل اقتصادی و… وجود دارد. ساخت نمای مدرن برای ساختمان ها نیز هزینه بر می باشد پس بهتر است که ابتدا دقت کرده و از نمونه های موفق ایده بگیرید، سپس طبق سلیقه شخصی طرحی مناسب را انتخاب و اجرا کنید.

نمای ساختمان نقش تعیین کننده ای در زیبایی ساختمان و همچنین زیبا سازی شهر ایفا میکند و بهتر است همیشه به آن توجه شود. شهر های تاریخی به دلیل جایگاه ویژه ای که در سرگذشت کشور دارند سختگیری های بیشتری نسبت به طراحی نمای ساختمان دارند و اجازه ی اجرای نمای بیرونی مدرن را به ساختمان های نوساز نمی دهند.
عقیده ای که بر شهرداری این شهر ها حکم فرمایی می کند این است که حفظ جلوه ی تاریخی شهر می تواند کمک زیادی به جذب گردشگر و درآمد از این راه داشته باشد. البته این نظر کاملا درست است زیرا شهری مثل اصفهان که بیشترین مسافر را در بین شهر های تاریخی کشور به خود اختصاص داده است در صورت تغییر رویه به نمای مدرن جذابیت تاریخی خود را از دست خواهد داد.
طراحی نمای ساختمان دو طبقه در شکل دهی فضاهای شهری نقش اصلی را ایفا می کنند به دلیل آنکه اکثر ساختمان های شهری را ساختمان های دو طبقه تشکیل می دهند و این حداکثری نقش تعیین کننده ای در زیبایی شهری ایفا می کند. طراحی نمای ساختمان دو طبقه به دو صورت نمای مناسب و نمای نامناسب تقسیم بندی میشود که برای آنکه بتوان یک طراحی نمای ساختمان دو طبقه را مناسب یا نامناسب خطاب کرد باید به مواردی که در زیر به صورت خلاصه شرح خواهیم داد توجه ویژه ای نمود:

•    ساختمان در چه منطقه جغرافیایی و با چه آب و هوایی قرار دارد.
•    از چه رنگ هایی در طراحی نمای ساختمان استفاده شده است.
•    در طراحی نما از نمای ترکیبی استفاده شود و یا تنها با استفاده از یک ماده این کار انجام شود؟
•    نمای ساختمان از جمله نماهای کلاسیک ، مدرن یا سنتی باشد؟
•    چه میزان هزینه ای برای طراحی نمای ساختمان دو طبقه خود کنار گذاشته اید؟


جمع بندی
استفاده از متریال و سبک های های مختلف در نمای خارجی ساختمان های دوطبقه می‌تواند تأثیر زیادی بر جلوه ی شهری و نشان دادن هویت داخلی ساختمان داشته باشد. طراحی نمای خارجی ساختمان به عوامل مختلفی مثل شرایط آب و هوایی، مصالح در دسترس، بودجه و غیره بستگی دارد. برای انتخاب مناسب‌ ترین نمای ساختمان بهتر است با کارشناسان طراحی نما مشورت کنید تا یک نمای مناسب برای ساختمان خود بیابید.


چاپ