نمای ترکیبی ساختمان

نمای ترکیبی ساختمان

امروزه با رقابتی شدن بازار مسکن و همچنین ارائه طراحی نما به شهرداری و دفاع از طراحی انجام شده طبق ضوابط و اصول شهرداری که باید در کمیته نما و منظر شهری تصویب شود به همین دلیل طراحی نما از یک دیدگاه لوکس بودن و زیبایی تبدیل به یک موضوع الزامی برای تمام ساختمان ها شده است.
سبک های مختلف در مورد طراحی نمای ساختمان :
1. طراحی نمای کلاسیک
طراحی کلاسیک که در ایران بیشتر نمای رومی شناخته میشود به نوعی بر طبق ساخت و ساز سبکی می باشد که وارد ایران شده  و به مدت زیادی نیست که رواج پیدا کرده است جز اینکه در ایران نمای رومی شناخته شده که برگرفته ار سبک کلاسیک و ترکیب سبک معماری دوران باستان ایرانی می باشد ولی رواج این نوع نما در سه یا چهار دهه اخیر می توان دانست که اکنون در بین مردم محبوبیت زیادی پیدا کرده است . طراحی نمای کلاسیک که بیشتر از متریال سنگ انجام میشود با تناسب ها و تقارن اجزا و ستون ها و سر ستون های بلند همراه می باشد که نشان گر عظمت و شکوه ساختمان می باشد .
2. طراحی نمای مدرن
طراحی نمای مدرن که برگرفته از سبک مدرن بوده بر گرفته از اصول و قوانین معماری مدرن می باشد که تفاوت آن با طراحی کلاسیک در حذف تزیینات و کمتر شدن عناصر انها بر روی نما که بر خلاف طراحی کلاسیک استفاده کردن از متریال انجام شده بیش از یک نوع می باشد که مصالح استفاده شده همراه با شکستگی فرم ها و به کار بردن فرم های نامتعارف ، به صورتی که بهم ریختگی نما را نشان میدهد که هدف از این کار جذاب شدن بیشتر نما را نشان میدهد که امروزه شهرداری ضوابطی مشخص کرده که از بیشتر شدن تعداد مصالح و بهم ریختگی بیش اندازه نما جلوگیری کند .
3. طراحی نمای کمینه (مینیمال)
طراحی نما با سبک مینیمالیسم که نوعی از دیگر نماها می باشد که موارد طراحی و ساخت آن در ایران چندان زیاد نیست که در این طراحی ها همانطوری که از نامش مشخص می باشد بیشتر نشان گر سادگی و جدا از هرچه تزیینات زیادی و به کار بردن فرم های ساده و صریح و کاربرد کمتر تعداد مصالح می باشد در این سبک معمولا از یک یا دو نوع مصالح بیشتر استفاده ندارد که امید است در آینده بیشتر از این طراح ها استفاده شود تا از فرم های شکسته و مصالح بیش از اندازه در طراحی نمای ساختمان کاسته شود .

نمای ترکیبی | انواع نماهای ترکیبی در نمای ساختمان
در نماهای ترکیبی طراحان از دو یا چند متریال مختلف برای امر نماسازی استفاده می کنند که این امر هم می تواند نمای ساختمان را خاص تر کرده و هم هزینه های کارفرما را کاهش می دهد. از سویی استفاده برخی متریال ها برای اجرای برخی طرح ها امکان پذیری نیست یا با هزینه های زیادی مواجه است.
از نظر سلیقه ای هم از نظر خیلی ها طرح های ترکیبی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و افراد زیادی را جذب می کند.
گروه معماری هفت اقلیم داتیس طراحی و اجرای نماهای ترکیبی را در دستور کار خود قرار داده و با استفاده از متریال های مختلف در امر نماسازی ساختمان هم زیبایی خاصی به نمای ساختمان  داده و هم هزینه های کارفرما را در امر نماسازی مدیریت می کند.
انواع نماهای ترکیبی:
نمای ترکیبی ورق کامپوزیت و سنگ
یکی از نماهای ترکیبی پر کاربرد استفاده از نمای کامپوزیت و نمای سنگ می باشد که در این نوع نماهای معمولا بخش هایی از طرح که قرار است برجسته گردد و یا اشکال خاصی دارد را با ورق کامپوزیت اجرای می گردد و جاهایی از طرح نما که سطح صاف بوده را با سنگ های تراورتن یا سایر سنگ های نما استفاده می کنند. در این نوع نماهای ترکیبی مهم است که مدیر پروژه هماهنگی لازم برای ترتیب اجرای نماهای ورق کامپوزیت و سنگ را داشته باشد که هم سریعتر انجام شود و هم کم هزینه تر انجام گردد.
نمای ساختمان ترکیبی | آجر-جی اف ار سی
نمای ترکیبی آجر و سنگ
یکی دیگر از نماهای ترکیبی استفاده از آجر نما و سنگ تراورتن بوده که این نوع نمای ترکیبی کمتر دیده می شود که معمولا پروژه هایی که می خواهد هزینه نمای ساختمان با کمترین هزینه انجام شود از این نوع نمای ترکیبی استفاده می کنند.

نمای ترکیبی چوب و سنگ
نمای چوب (ترمو وود )یکی از نماهای پر هزینه است که مهمترین مزیتش زیبایی طرح چوب است ولی از نظر دوام و ماندگاری و انعطاف پذیری قابل دفاع نمی باشد. به همین دلیل برخی از طراحان در طراحی نمای ساختمان که سنگ می باشد، مقداری متریال چوب ترمو (ترمو وود ) به کار می برند که هم طرح را خاص می کند و هم هزینه ها نسبتا کاهش پیدا می کند.

نمای ترکیبی چوب و کامپوزیت
یکی از مزیتهای نمای کامپوزیت اجرای سریع و آسان آن می باشد. به همین دلیل نمای کامپوزیت را به سادگی می توان با متریال های مختلف ترکیب کرد. از آنجایی که با نمای چوب ایجاد باکس ها و برجستگی ها و اشکالی خاص مشکل می باشد برخی از طراحان از نمای ترکیبی کامپوزیت و چوب بهره می برند و رویای خودشان را تجلی می بخشند.
نمای ترکیبی کامپوزیت و اسلبکو

نمای جی ار سی
نمای کامپوزیت با توجه به مزیتهای فراوانی که دارد یکی از پر طرفدارترین نماهای ساختمانی می باشد ولی این نما از مد افتاده و از سویی نمای اسلبکو یکی از جدیدترین نماهای ساختمان می باشد که اجرای طرح های خاص با آن امکان پذیر می باشد به همین منظور برخی از طراحان خلاق نمای کامپوزیت را با نمای اسلبکو ترکیب کرده و از به روز بودن و زیبایی سنگ اسلبکو و سایر مزیتهای نمای کامپوزیت استفاده کرده و بهترین و جدیدترین طرح نمای ساختمان را ارائه می نمایند.
از انجایی که نمای اسلبکو یکی از جدیدترین نماهای ساختمان می باشد و نصب آن به صورت خشک می باشد و از سویی نماهای سنگ طبیعی نیز طرفداران خودش را دارد ، برخی از طراحان خوش فکر اقدام به طراحی نما با استفاده از سنگ و اسلبکو می کنند که با این کار هم نظر طرفداران نمای سنگ جلب می شود و هم نظر کسانی که طرفدار نماهای به روز و جدید هست جلب می شود.
نمای ترکیبی کامپوزیت و سنگ آنتیک
در طراحی و اجرای نمای ساختمان سلیقه ها بسیار مختلف است. سنگ انتیک نیز یکی از سنگ های زیبا و خاص می باشد که برخی طراحان سنگ آنتیک را با ورق کامپوزیت ترکیب کرده و در نمای ساختمان استفاده می کنند.

مزایای نمای ترکیبی ساختمان:
1.کاهش هزینه ی نماسازی
2.یکی از انواع مدرن طراحی نما نمای ترکیبی است
3.زیبایی
انواع نمای ترکیبی ساختمان:
•    نمای ترکیبی ورق کامپوزیت و سنگ
•    نمای ترکیبی آجر و سنگ
•    نمای ترکیبی چوب و سنگ
•    نمای ترکیبی چوب و کامپوزیت
•    نمای ترکیبی کامپوزیت و جی اف ار سی
•    نمای ترکیبی سنگ و جی اف ارسی
•    نمای ترکیبی کامپوزیت و سنگ آنتیک

ازکدام نمای ترکیبی میتوان در اقلیم مرطوب استفاده نمود؟
از تمامی نماهای معرفی شده میتوان در اقلیم مرطوب استفاده نمود اما پیشنهاد میشود اگر ساختمان با رطوبت زیادی در ارتباط است از چوب در نماسازی استفاده نکنید.
کدام نمای ساختمانی عایق حرارتی بهتری است؟
آجر یکی بهترین عایق های حرارتی در بین سایر متریال ها است. اگر در اقلیم سرد و خشک زندگی میکنید بهتر است از نماهای ترکیب با آجر استفاده نمایید.
دوام کدام متریال نماسازی ترکیبی بیشتر است؟
نماسازی با سنگ از دوام بالایی برخوردار است. سنگ های نما معمولا در برابر باران و انواع اسید ها مقاوم هستند و دچار تغییر ظاهر و تغییر خاصیت نمیشوند.
جمع بندی:
همانگونه که در این مطلب مشاهده کردیم نماهای ترکیبی از تنوع بالایی برخوردار هستند که دست کارفرما را برای انتخاب نوع نمای ساختمان خود باز میگذارد. در آخر باید بگوییم برای انتخاب یک نمای مناسب بهتر است با کارشناسان طراحی نما مشورت کنید و همچنین هماهنگ با نمای ساختمان های مجاور اقدام به نما سازی نمایید.چاپ