نمای کلاسیک

نمای کلاسیک

برای خلق یک معماری با کیفیت، عوامل بسیاری تاثیر گذارند. معمار به عنوان رهبر این مسیر با توجه به شرایط و بستر طرح میتواند در خلق فضاهای با کیفیت شهری نقش پر رنگی داشته باشد. معمار عنصری کلیدی است و نحوه تفکر او در خلق آثار معماری اهمیت به سزایی دارد. هر اثری که یک معمار خلق میکند، هم بر مالک اثر و هم بر نگرش سایر افراد جامعه تاثیر می گذارد.

طراحی نما برای ساختمان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه طراحی نمای کلاسیک به دلیل وجود ابزارها و جزئیات زیاد، مورد توجه کارفرمایان و سازندگان است. طراحی معماری نما از جمله عناصریست که بیننده در اولین رویت ساختمان با آن مواجه می شود.

نمای کلاسیک برای ساکنینش و هر بیننده ای حسی از ابهت، تجمل و شکوه را القا می کند. این نما با ستونها و اجزای سنگی و ایجاد حس لاکچری ، طرفداران بدلیل ترویج این سبک از نما و استفاده بیش از حد از ان نیاز به مطالعه و آسیب شناختی دقیق دارد اما عمده ی دلیل آن را میتوان این باشد که امروزه در کشور ما سبک و سیاق خاصی برای طراحی وجود ندارد تا بتواند ذهن و رضایت مشتریان را به خود جلب کند و به این ترتیب این سبک وارداتی و زیبا میزان قابل توجهی از سیمای شهری را در بر گرفته است .

از ویژگی های این سبک استفاده از تزیینات و ابزار خوردگی های بیش از حد است و معمولا این نماها به صورت تک رنگ اغلب با سنگ و یا سیمان طراحی و اجرا میشوند .


اصول طراحی نمای کلاسیک

نمای کلاسیک که اغلب با عنوان نمای رومی معروف است یکی از سبک های طراحی نما است.

ساختمان هایی که از طراحی نمای کلاسیک ساختمان برای ویو بیرونی سازه استفاده می کنند به دلیل استفاده از مصالح زیبا و نحوه پیاده سازی آن ها بسیار زیبا و خاص هستند. بیشترین طرفداران این سبک طراحی بین سازندگان و خریداران ساختمان است و کاربرد اصلی طراحی کلاسیک نیز در ساختمان های مسکونی میباشد.

امروزه اساسی ترین چالش در طراحی نمای کلاسیک ساختمان، این است که مهندسین معمار ما شکافی که بین طراحی کلاسیک و طراحی اسلیمی ساختمان ها وجود دارد را پر کنند. در طراحی کلاسیک نمای ساختمان ترکیب هنر معماری و دانش روز طراحی نمای ساختمانی ابتکاری و موثر با حفظ عناصر هویتی طراحی کلاسیک بسیار مهم است.

طراحی نمای کلاسیک از لحاظ معماری و طراحی، ساده است و جزییات پیچیده ای ندارد. بنابراین در مقایسه با نماهای اسلیمی و بومی سنتی کشور ما پیچیدگی بسیار کمتری دارد.
 
 
 
مصالح مورد استفاده در طراحی نمای کلاسیک چیست؟

در طراحی نمای کلاسیک یا طراحی رومی همانطور که از نام آن پیداست از مصالحی استفاده می کنیم که در هنگام پیدایش این سبک طراحی نما حکم تنها مصالح کاربردی ساخت و ساز را داشتند. دقت در انتخاب متریال خوب و با کیفیت می تواند فرایند طراحی نمای کلاسیک را به بهترین نحو پیش برده و سازه ای جذاب برایمان بوجود آورد.

در طراحی نمای کلاسیک ساختمان سنگ طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن و برخی اوقات سیمان سفید مورد استفاده قرار می گیرند. بهرمندی از این مصالح در رابطه با طراحی نمای کلاسیک، ظاهری شیک و جذاب به نمای ساختمان می دهد.به دلیل استفاده از سنگ های گران بها در این مدل طراحی، ساختمان در نظر اکثریت لوکس و خارق العاده نشان داده میشود،

چرا از نمای کلاسیک برای ساخت و سازها استفاده کنیم؟

دلیل متداول شدن این سبک از طراحی و استفاده بیش از حد از سبک کلاسیک نیاز به تحقیق و آسیب شناختی دقیق دارد اما دلیل  اصلی این است که در عصر حال در ایران سبک و سیاق منحصربه فردی برای طراحی وجود ندارد تا بتواند ذهن و رضایت مشتریان را به سمت خود جلب نماید و به این ترتیب این نمای وارداتی و شیک میزان چشمگیری از سیمای شهری را در بر گرفته است.

توجه به سبک کلاسیک و طراحی نمای کلاسیک به علت وجود ابزارها و جزئیات، بیشتر سازندگان را به انتخاب این سبک هدایت می کند و آن ها را جذب انتخاب نمای کلاسیک می کند.

 


چاپ